Ako si požiadať o vyšší plat?

Malá pôžičkaVeľká  pôžičkacetelem pôžičkaSilverside


Je na čase si požiadať o zvýšenie platu.

Máte pocit, že odvádzate prácu na 100%? Šéfovi vždy vyhoviete a ak treba pracujete nadčas. Ste zamestnaní niekoľko rokov u jedného zamestnávateľa, ale plat je stále rovnaký? Je na čase si požiadať o zvýšenie platu. Pre mnohých to môže byť problém, ale chce to len odhodlanie a trochu odvahy. Než si vezmete pôžičku pred výplatou, skúste si požiadať o vyšší plat.


1) Kedy požiadať

Vhodná doba pre rozhovor o zvýšení platu môže byť pred koncom roka, alebo v čase keď sa firme dobre darí. Samozrejmosťou je chvíľa, kedy odvádzate svoju prácu nad rámec povinností. Vhodnou dobou môže byť tiež obdobie po dokončení veľké zákazky, získanie nových klientov alebo zvýšenie vašej klasifikácie.

2) Vhodné načasovanie

Načasujte rozhovor so šéfom na dobu, kedy na vás bude mať čas. Ohláste sa dopredu, aby rozhovor o zvýšeníoie platu mohol prebiehať v pokoji bez časového presu. Požiadajte o stretnutie mailom alebo telefonicky. Pred osobnou schôdzkou by ste mali mať pripravené argumenty, prečo si vyššie ohodnotenie zaslúžite.

3) Osobné stretnutie

Ak si naplánujete termín schôdzky, buďte pripravení. Premýšľajte a pripravte si odpovede na to, prečo si vyššie ohodnotenie zaslúžite práve vy. Pri rozhovore so zamestnávateľom upozornite na doterajšie výsledky, úspešne ukončené projekty alebo navýšenie práce. Neodvolávejte sa na platy kolegov alebo vyššie výdavky a ani nevyhrážajte, že z práce odídete. Nemajte zbytočne veľké nároky, zvyčajne sa žiada medzi 5 – 10%.

4) Náhradné riešenie

Nie vždy je táto misia úspešná. Ak zamestnávateľ na zvýšenie platu nepristúpi, v pokoji si vypočujte jeho dôvody. Skúste sa opýtať aj na to, čo by podľa jeho názoru mohlo viesť k zvýšeniu vášho platu, popr. kedy môžete so svojím návrhom prísť znova. Odborníci tiež radia, že nemá zmysel zostávať vo firme viac ako desať rokov bez zvýšenia platu. Zamestnávateľ vás potom môže brať ako samozrejmosť a bude automaticky počítať s tým, že ste s platom spokojní.

Pôžičky On-Line