Zodpovedné požičiavanie

Malá pôžičkaVeľká  pôžičkacetelem pôžičkaSilverside


RPMN vám povie ako je pôžička výhodná

Dôležitým ukazovateľom, ktorý je potrebné u pôžičky hľadať je RPMN. Jedná sa o skratku pre ročnú percentuálnu mieru nákladov. Prečo je tento ukazovateľ tak zásadný? Je totiž najkomplexnejším parametrom popisujúci výhodnosť pôžičky. Ak chcete porovnať niekoľko ponúk pôžičiek, potom je RPMN to správnou porovnávacou metódou.


RPMN v sebe obsahuje všetky poplatky, ktoré budete musieť platiť. Obsahuje tiež úrokovú sadzbu. Je to percento, o koľko pôžičku preplatíte. Porovnanie je veľmi prosté, tá ponuka, ktorá má nižšiu RPMN je výhodnejšia. Znamená to, že pôžičku preplatíte menej.

Ďalšie parametre pôžičiek

Neposudzujte však pôžičky len podľa toho, koľko preplatíte. Dôležité sú rověž ostatné ich parametre. Či sa jedná o solídnu spoločnosť, možnosti predčasného splatenia a tiež priechodnosť pri schvaľovaní vašej žiadosti.


Platí totiž pomer, že pôžičky s nižšou sadzbou RPMN sú náročné na bonitu a ich scvhalovatelnost je len bonitným žiadateľom. Čím je vaša bonita horšia, tým tiež počítajte s menej výhodnou pôžičkou. Je to dané tým, že nižšia bonita znamená väčšie riziko nesplatenia pôžičky pre poskytovateľa a ten toto riziko zohľadní zvýšením úrokovej sadzby.

RPMN online

RPMN sa dá jednoducho spočítať aj v online kalkulačkách. Stačí zadať vstupné parametre ako je výška pôžičky, počet splátok, poplatky za vedenie účtu a ďalšie poplatky, ktoré sa vzťahujú k pôžičke.

Pôžičky On-Line