Účelový alebo neúčelový úver?

Malá pôžičkaVeľká  pôžičkacetelem pôžičkaSilverside


Akému typu úveru dať prednosť?

Slováci sa stále viac zadlžujú a najčastejšie využívajú dva typy úverov: účelový na obstaranie bývania, rekonštrukciu, spotrebného tovaru a automobilu, alebo neúčelový na použitie na čokoľvek. Otázkou zostáva, aký typ úveru je výhodnejšie? Dôležité je zvážiť, na čo chcete úver použiť a či ste ochotní dokladovať faktúry a doklady. Zhrňme si všetky klady a zápory týchto dvoch typov pôžičiek.

Účelový spotrebiteľský úver

Ako už názov napovedá, tento úver je poskytovaný bankami a súkromnými nebankovými společnosťami pro konkrétny účel a na určitý tovar. Pre čerpanie tohto úveru poskytovateľovi predkladáte, na čo peniaze využijete. S touto pôžičkou je spojené viac papierovania a dokladovania, na druhú stranu získate dlhšiu dobu splatnosti a výhodnejšiu úrokovú mieru ako u bezúčelového úveru. Váš mesačný rozpočet teda nebude toľko zaťažený splátkou. Úroková sadzba je veľmi nízka z toho dôvodu, že tento druh úveru nie je pre poskytovateľov toľko rizikový.

Neúčelový úver

Neúčelový spotrebiteľský úver v poslednej dobe výrazne zlacnil. Napriek tomu je nutné spomenúť, že najnižšiu úrokovú sadzbu získa len málokto, poprípade je podmienená uzavretím ďalších finančných produktov. Výhodou je to, že peniaze môžete použiť podľa svojej ľubovôle, napríklad na úhradu starých záväzkov. Banka ale požaduje určitú bonitu klientov a čistý záznam v registroch dlžníkov.

Akému typu úveru dať prednosť?

Nie je jednoduché povedať, aký úver je výhodnejší a akému dať prednosť. Ak si plánujete za peniaze zaobstarať viac vecí a nechcete sa zdržovať dokladováním účelu, zvoľte radšej neúčelovú pôžičku.

Naopak ak viete, že peniaze chcete investovať do vášho majetku alebo si prajete tovar rovno odniesť z obchodu, vyberte si účelovú pôžičku. Než teda uzavriete zmluvu o pôžičke, mali by ste mať jasno, ako peniaze využijete.

Pôžičky On-Line